Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Piekary Śląskie: Najlepsi pokażą murala

Jedni z najlepszych specjalistów od malowania murali w Polsce poprowadzą warsztaty w czasie piekarskiego Street Art Festivalu. Uczestnicy zajęć poznają techniki posługiwania się „puszkami”, a najlepsze prace będą mogli zobaczyć mieszkańcy na specjalnej wystawie. Warsztaty odbędą się 21. kwietnia o 15.00 (Bartosz Ślusarski i Wunder Fabrik) oraz 22. kwietnia o 10.00 (0700 team). Zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Warsztaty mają charakter otwarty, trzeba się tylko wpisać na listę. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić pod numery telefonów Zespołu Prasowego UM – 32 77 61 471 i 32 39 39 335.  Szczególnie zapraszamy młodzież i osoby, które chciałby się nauczyć techniki malowania ścian. Ale też rodziców z dziećmi. – Podczas warsztatów pokazujemy metody pracy z puszkami, ale także edukujemy – mówi Franek Mysza z 0700 team, który poprowadzi warsztaty 22. kwietnia. Dodaje, że ludzie kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ciężką pracą jest malowanie murali. – Natomiast dla dzieciaków malowanie na formacie większym niż kartka z bloku rysunkowego to wielka frajda – dodaje artysta.

Warsztaty, prowadzone przez Bartosza Ślusarskiego, poszerzone będą o prezentację technik wycinania specjalnych tekturowych szablonów. Obrysowane farbą szablony tworzą następnie rysunki na ścianach.Obydwie tury warsztatów odbędę się na placyku przy ulicy Wyszyńskiego 49, w sąsiedztwie klubu „Piekarnik”, gdzie mieści się siedzibie Stowarzyszenia „Kuklok”, które jest współorganizatorem imprezy. Gdyby chętnych było bardzo dużo, warsztaty przeniesione zostaną w inne miejsce.

Warsztaty malowania murali są częścią Street Art. Festiwalu, który odbędzie się w Piekarach Śląskich, w dniach od 21. do 28 kwietnia. W tym czasie w mieście powstaną trzy murale, a festiwal zakończy koncert piekarskich kapel. Murale powstaną w trzech punktach miasta – pokryją ścianę budynku przy ulicy Wigury 5 oraz widoczną od strony ulicy Biskupa Bednorza ścianę przy skrzyżowaniu w Brzezinach Śląskich. Rysunki wykona znana w całej Polsce grupa 0700 team (Kot i Mysz). Trzeci mural – na kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Traugutta – namalują członkowie „Kukloka” wraz z zaprzyjaźnionymi artystami. Dodatkowo, w malowanie muralu w Brzezinach Śląskich włączą się mieszkańcy, uczestnicy projektu „Przywrócić wartości”, realizowanego od ubiegłego roku przez piekarski MOPR.

Piekarskie przedsięwzięcie jest częścią Street Art Festiwalu, organizowanego przez katowicką  Instytucję Kultury. Murale w Katowicach wykonają światowej klasy artyści sztuki ulicznej – Roa z Belgii, Escif z Hiszpanii, M-City i Swanski z Polski, Hyuro z Argentyny, Moneyless i Tallas z Włoch i Ludow z Francji.

Źródło: UM Piekary Śląskie

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a