Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Piekary Śląskie: Europa w piekarskiej bibliotece

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczyna się wizyta studyjna przedstawicieli bibliotek z Hiszpanii, Litwy, Chorwacji i Finlandii. To partnerskie instytucje, z którymi piekarska biblioteka realizować będzie projektu „Sister Libraries in Action for Youth” („Biblioteki Siostrzane dla Młodzieży”).

W Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawią się pracownicy ARUCAS MUNICIPAL LIBRARY z Hiszpanii (Gran Canaria), KAUNAS COUNTY PUBLIC LIBRARY z Litwy, KORČULA CITY LIBRARY „IVAN VIDALI” z Chorwacji oraz IISALMI CITY LIBRARY z Finlandii.

Wizyta ma charakter roboczy, jej uczestnicy dyskutować będą o projektach, które wspólnie mogą zrealizować nie tylko na rzecz popularyzacji czytelnictwa, ale też szeroko rozumianego rozwijania pasji i zainteresowań młodzieży. Celem tego spotkania jest ulepszenie i rozwinięcie aktualnej współpracy pomiędzy Bibliotekami Siostrzanymi oraz przygotowanie wspólnych nowatorskich projektów międzynarodowych angażujących młodych ludzi w ramach innych akcji programu.

Projekt SISTER LIBRARIES IN ACTION FOR YOUTH jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu". Na konkurs wpłynęło 436 wniosków z całego kraju, a Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich znalazła się w gronie beneficjentów. – Bardzo nas to cieszy, tym bardziej, że takie spotkania są niezwykle cennym doświadczeniem. Wiedzy zdobytej w trakcie wspólnej pracy nad konkretnymi projektami nie da się przecenić – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. W pracach udziałwezmą także młodzi piekarzanie.

Trzydniowa wizyta poświęcona będzie przede wszystkim wypracowaniu ramowych planów wspólnego działania bibliotek partnerskich i przygotowaniu scenariuszy projektów, których adresatem będą młodzi ludzie.  – Oczywiście, przy okazji chcemy pokazać gościom nasze miasto i kawałek Śląska – zapewnia Aleksandra Zawalska-Hawel. Będzie więc możliwość zwiedzania Piekar Śląskich z przewodnikiem, poznania tajników lokalnej kuchni, czy sprawdzenia swoich sił w trakcie warsztatu kulinarnego.

Wizyta potrwa do 14 września. W jej harmonogramie przewidziano spotkanie z mediami, które odbędzie się 13 września o godzinie 13.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (Piekary Śląskie, ul. Kalwaryjska 62D).

Piekarska biblioteka słynie z działalności, która nie ogranicza się do wypożyczania książek i promowania czytelnictwa. W tym roku została wyróżniona prestiżowym Certyfikatem Jakości, przyznawanym przez Centrum Wspierania Aktywności lokalnej CAL.

Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej, który pozwala uzyskać dofinansowanie na realizację projektu. Dzięki temu młodzi ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki. Program adresowany jest również do osób pracujących z młodzieżą oraz organizacji, działających na rzecz młodzieży, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, rozwinąć działalność czy nawiązać współpracę międzynarodową. „Młodzież w działaniu” wspiera przedsięwzięcia, które mają pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz sprzyjać nabywaniu nowych umiejętności. Za realizację programu w Polsce odpowiada Narodowa Agencja Programu „Młodzież w działaniu”, której rolę pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Źródło: UM Piekary Śląskie

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a