Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Konsultacje w miastach metropolii

W miastach, które chcą stworzyć związek metropolitalny, ruszają konsultacje społeczne. Biuro Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przygotowało materiały niezbędne do przygotowania konsultacji w miastach oraz materiały informacyjne. Teraz czas, by mieszkańcy odpowiedzieli na pytanie: „Czy jesteś za wstąpieniem Twojego miasta do Związku Metropolitalnego ?”

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw metropolii. Ustawa o związkach metropolitalnych weszła w życie 1 stycznia 2016 r. To nowy etap, pozwalający na współpracę miast z finansowym wsparciem z budżetu państwa. Warto skorzystać
z tej możliwości, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę.

Na utworzeniu związku metropolitalnego zyskają wszyscy. Budowa metropolii to jednak długi proces. Niemiecka Metropolia Ruhry powstawała wiele lat. Dziś to nie region upadającego przemysłu, jak w latach 60-tych XX wieku, ale jedna z pięciu największych aglomeracji w Europie, nowoczesny ośrodek wiedzy, technologii, usług i kultury. Jesteśmy na początku tej drogi.

Przed nami wypracowanie modelu współdziałania w ramach nowych struktur metropolitalnych, określenie zadań i priorytetów rozwoju, opracowanie długofalowej strategii, umożliwiającej sprawiedliwy podział środków i gwarantującej zrównoważony rozwój.

Aby pójść tą  drogą potrzebna jest wola i umiejętność współpracy, myślenie szersze niż tylko w kategoriach miasta. Dzięki wymianie doświadczeń i dobrych praktyk możemy rozwijać się szybciej i lepiej. Mamy ogromny potencjał, którego nie wolno zmarnować!

Do pobrania ulotka, materiał informacyjny oraz prezentacja.

Więcej informacji o ustawie metropolitalnej i inne dokumenty tutaj.

Do pobrania:

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a