Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Remis na debacie!

W środę 26 kwietnia w Siemianowickim Centrum Kultury przy ul. Niepodległości 45 odbyła się debata oksfordzka dla licealistów, zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny przy współpracy Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

„Metropolia Silesia – szansą dla młodzieży. Siemianowice Śląskie dzielnicą Katowic”. Ten nieco przewrotny podtemat debaty okazał się bardzo emocjonujący zarówno dla strony propozycji, reprezentowanej przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego (Mateusz Meres, Mateusz Mordarski, Marcin Pawełczyk, Szymon Karczmarczyk) jak i opozycji, którą reprezentowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum”. Dziś, przed południem młodzież siemianowickich szkół średnich starła się w debacie oksfordzkiej, podczas której mówcy zaprezentowali wysoki poziom debatowania, skutecznie odpierając argumenty przeciwników, wykazując się doskonałą znajomością tematu oraz kulturą języka.

Debata odbyła się w Siemianowickim Centrum Kultury i była jedną z wielu w cyklu debat oksfordzkich przeprowadzanych we wszystkich gminach wchodzących w skład GZM. Jury było pod wielkim wrażeniem umiejętności perswazyjnych i retorycznych naszych licealistów. Po burzliwej naradzie postanowiło nie wyłaniać zwycięzców i przyznać remis obu drużynom. Tym samym wszyscy okazali się zwycięzcami! Jest to pierwszy taki werdykt w historii debat oksfordzkich przeprowadzanych w gminach GZM!

 

Rafał Piech - Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie - jak sam podkreślił - oczekiwał na debatę z wielką niecierpliwością. Był ciekaw, jak młodzi ludzie zapatrują się na zachodzące w regionie zmiany. Docenił wysoki poziom debaty, znajomość tematu oraz dobre przygotowanie uczestników.

Miłe słowa do uczestników skierował również p. Jerzy Czogała - ekspert debat oksfordzkich. Jego cenne uwagi dotyczyły samego aspektu prowadzenia debaty i były dobrą wskazówką na przyszłość.

„Włączenie młodzieży do dyskusji, zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu młodych na kształt i jakość społeczności lokalnej to cel debat oksfordzkich” - podkreślił  Wojciech Skrzypek - Dyrektor Biura GZM.

Słowa uznania należą się naszym licealistom, którzy dzielnie bronili argumentów propozycji, odpierając ataki opozycji. Podziękowania składamy również p. Dyrektor I LO Agacie Krzysztofik, p. Sabinie Szkaradek oraz p. Darii Dudek za przygotowanie uczniów do debaty, wiele cennych wskazówek i zaangażowanie.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a