Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Audycje w Radio Piekary

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metropolii, ale nie wiecie kogo zapytać. Radio Piekary i Górnośląski Związek Metropolitalny zapraszają do słuchania audycji "Metropolia korzyści", Przez cały lipiec i sierpień, w każdy czwartek o godz. 12.45 oraz 13.45 - trudne pytania słuchaczy i proste odpowiedzi ekspertów. Warto posłuchać!

Padną odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym jest metropolia, co zmieni w życiu mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, jakie korzyści przyniesie regionowi, miastom i gminom oraz nam wszystkim? Co zmieni się na korzyść w poszczególnych miastach i gminach, na co mogą liczyć mieszkańcy Górnego Śląsk i Zagłębia?  W pierwszej części audycji (czwartek, 6 VII o godz. 12.45) przedstawimy stan wiedzy o metropolii jej mieszkańców. Zapytaliśmy o to naszych słuchaczy od Gliwic po Dąbrowę Górniczą. Od Tarnowskich Gór po Kobiór.  W drugiej części audycji (czwartek, 6 VII o godz. 13.45) przewodnicząca GZM, Małgorzata Mańka – Szulik spróbuje znaleźć proste odpowiedzi na trudne pytania. Przybliży korzyści, jakie powinny płynąć ze współpracy miast i gmin w Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Posłuchaj - Audycja nr 1

Drugi odcinek programu ″Metropolia korzyści″ (czwartek 13 lipca) poświęciliśmy młodym osobom, które po zdobyciu wykształcenia stają przed dylematem: zostać czy wyjechać?  Naszym wspólnym marzeniem jest, by zostali i zmieniali Śląsk oraz Zagłębie na lepsze. Ale to nie jest takie proste.  Absolwenci, których pytaliśmy o to, co mogłoby ich skłonić do zmiany planów wyjazdowych, odpowiadali niemal jednym głosem: atrakcyjna praca i wysokie zarobki. Posłuchajcie.

Tymi opiniami nie jest zaskoczony profesor Jana Wojtyła, wieloletni rektor Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytetu Ekonomicznego) w Katowicach. Bez zapewnienia stabilnych perspektyw rozwoju zawodowego, bezpieczeństwa, które pozwoli myśleć o założeniu rodziny, docenienia zdobytych kwalifikacji i doświadczenia, nie można myśleć o powstrzymaniu fali emigracji.  Profesor podał przykład z życia wzięty, jak został potraktowany u nas wybitny specjalista, transplantolog, absolwent zagranicznych stażów w dziedzinie przeszczepów płuc, dlaczego musiał szukać swojej szansy w Zachodniej Europie.

Posłuchaj - Audycja nr 2

Na sprawy śląsko – zagłębiowskiej metropolii można patrzeć z dwóch perspektyw. Mieszkańcy naszego regionu oczekują szybkich zmian na lepsze, rychłych efektów współpracy między miastami i gminami.  Chcemy nowych dróg, wspólnego biletu na wszystkie środki komunikacji,  lepszej siatki połączeń, wspólnych inwestycji komunalnych, nowych miejsc pracy.

Prof. Robert Pyka, ekspert z Uniwersytetu Śląskiego przestrzega: rzeczywistość nie zmieni się na lepsze w kilka miesięcy. Ich zdaniem samo powołanie do życia instytucjonalnej metropolii nie rozwiąże wszystkich problemów. Oczekiwania mieszkańców na szybkie zmiany, które ułatwią życie to zaledwie pierwszy etap, usuwanie przeszkód przed osiągnięciem najważniejszych, znacznie bardziej ambitnych celów, których realizacja rozpisana jest na dekady.

Posłuchaj audycji nr 3

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a