Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Ranking gmin

Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Są w nim także miasta naszej metropolii.

Jeżeli chodzi o metodę obliczania wskaźnika użytego w rankingu to zasadą jest dzielenie dochodów jednostki samorządu przez liczbę ludności. Przy dochodach pomijamy wpływy z dotacji celowych. Jak uzasadniają autorzy naszego rankingu prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody. Wysoka dotacja potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności.

W rankingu znalazły się oczywiście także miasta Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii

Katowice sa na czwartym miejscu w rankingu. Dochód Katowic na jednego mieszkańca to dokładnie 4959 zł. Na 13. z dochodem na poziomie 4,6 tys. zł są małe Sośnicowice.

Gliwice są na czwartym miejscu (spadek o jedną pozycję) w zestawieniu miast na prawach powiatu. Tą lokatę zapewnił miastu dochód na poziomie 4,5 tys. zł na mieszkańca.

Bogate miasta to Dąbrowa Górnicza (4,4 tys. zł), Tychy (4,1 tys. zł) oraz Chorzów (3,6 tys. zł).

Podobnie jak we wcześniejszych latach dolną część tej tabeli okupują mniejsze miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To w kolejności Ruda Śląska (3,4 tys. zł), Zabrze (3,4 tys. zł), Mysłowice (3,3 tys. zł), Piekary Śląskie (3,2 tys. zł), Bytom (3,2 tys. zł), Sosnowiec (3 tys. zł), Siemianowice Śląskie (2,9 tys. zł) oraz Świętochłowice (2,7 tys. zł).

Naukowcy za biedne uznali te, gdzie dochód na mieszkańca nie przekracza 2,3 tys. zł.

Pełny ranking tutaj

 

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a