Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Czekamy na metropolię!

Sprawny transport, wspólna promocja, współpraca w zakresie ustalania przebiegu dróg, a do tego Sejm zajął się projektem ustawy o związku metropolitalnym dla województwa Śląskiego finansowy zastrzyk z budżetu państwa w wysokości 250 mln zł rocznie. Korzyści dla mieszkańców, płynące z utworzenia związku metropolitalnego dla województwa śląskiego, można wymieniać długo. Ustawą w tej sprawie zajmuje się Sejm.

Ustawa metropolitalna już w Sejmie

Rząd skierował ustawę metropolitalną do Sejmu. Projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim stanowi odpowiedź na potrzebę utworzenia związku metropolitalnego na obszarze Górnego Śląska, którą tuż po wejściu w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych wyrażały miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym.

W Bytomiu debata z młodzieżą

Cieszę się, że rozmawiając na temat rewitalizacji Bytomia i przyszłości metropolii, możemy posłuchać głosu młodych ludzi, bo to oni już za kilka lat będą decydować o naszym mieście. Rewitalizacja Bytomia jest szansą dla całej Metropolii – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas debaty oksfordzkiej, w której udział wzięli uczniowie bytomskich szkół.

Metropolia – duży krok do przodu!

Rząd wywiązał się z obietnic i 27 września przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Realne staje się utworzenie Metropolii Silesia w lipcu 2017 roku i rozpoczęcie działalności 1 stycznia 2018 roku. Wbrew obawom o opóźnienie finansowania, związek metropolitalny może liczyć na pełne 5% udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku, począwszy od 2018 roku.

Ustawa po poprawkach komisji

Sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przekazały do Sejmu ustawę o związku metropolitalnym woj. śląskiego z poprawkami oraz wnioskiem mniejszości.

Prace komisji sejmowych nad ustawą

Zmianę jednego z terminów, umożliwiającą utworzenie metropolii w woj. śląskim od 1 lipca br., wprowadziły do projektu ustawy metropolitalnej sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Obradom komisji przysłuchiwali się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz samorządowcy z Małgorzatą Mańką – Szulik, Przewodniczącą Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i Marcinem Krupą, prezydentem Katowic, na czele.

4 Design Days

W Międzynarodowym Centrum Kultury odbywa się druga edycja wydarzenia pn. "4 Design Days". W dyskusji o architekturze i przestrzeni miejskiej udział biorą samorządowcy, architekci, projektanci i deweloperzy.

Rowery w Gliwicach

Najpóźniej pod koniec marca gliwiczanie będą mogli przemierzać miasto na rowerach z miejskiej wypożyczalni. Miasto Gliwice podpisało umowę z operatorem, firmą Nextbike Polska. Wykonawca ma 50 dni na uruchomienie stacji.

Czekamy na śląską metropolię!

Sejm zajął się w piątek 10 lutego projektem ustawy o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Założenia ustawy przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot i poprosił o nadanie rządowemu projektowi ustawy wysokiego priorytetu. Swoje oświadczenia wygłosili przedstawiciele wszystkich partii politycznych. Sejm skierował rządowy projekt ustawy do prac w komisjach Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Rekordowy rok na Szlaku Zabytków Techniki

W roku 2016 z oferty 36 zabytków na trasie turystyki industrialnej skorzystało blisko 764 tys. osób Kolejne dane potwierdzają, że Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego to najciekawsza i najpopularniejsza trasa turystyki industrialnej w Polsce. Rok 2016, w którym obchodzono 10-lecie funkcjonowania sieci był rekordowym pod względem frekwencji. Z oferty 36 zabytków techniki skorzystało blisko 764 tysiące osób. To najlepszy wynik, jaki odnotowano, odkąd w 2009 roku zaczęto gromadzić dane dotyczące frekwencji. W porównaniu do roku 2015 liczba turystów wzrosła o 10%.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a