Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu w GZM

W Górnośląskim Związku Metropolitalnym z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Środowiska odbyło się kolejne spotkanie poświęcone miejskim planom adaptacji do zmian klimatu (MPA). Plany dla 16 miast województwa śląskiego powstają w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. MPA uporządkują i zhierarchizują działania, które należy podjąć w celu jak najlepszego przystosowania miast do zmian klimatu oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Katowice w Dolinie Krzemowej

Delegacja Miasta Katowice, na czele z prezydentem Marcinem Krupą, wraz z przedstawicielami katowickich firm wzięła udział w kilku wydarzeniach organizowanych w Dolinie Krzemowej w ramach inauguracji biura reprezentacyjnego Miasta Katowice w Palo Alto w USA w dniach 26-29 czerwca br.

Rozporządzenie podpisane!

Premier Beata Szydło podpisała 29 czerwca rozporządzenie, powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim, które wg ustawy powinno zostać wydane do 30 czerwca br. W uroczystości wziął udział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Uczelnie dla "ogrodu metropolii"

Rektorzy publicznych uczelni wyższych regionu będą osobiście doradzać władzom „ogrodu metropolii”. 23 czerwca 2017 r. podpisano porozumienie powołujące Radę Naukową Parku Śląskiego.

Industriada 2017 podsumowana

84 tysiące osób, mimo kapryśnej aury, uczestniczyło 10 czerwca 2017 w święcie Szlaku Zabytków Techniki. Większość z nich wysoko ocenia Industriadę i zapowiada udział w kolejnej edycji.

Zgromadzenie GZM

23 czerwca odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach.

Dobre praktyki rowerowe

20 czerwca w Żarkach z inicjatywy Śląskiego Oficera Rowerowego odbyło się spotkanie rowerowe urzędników samorządowych pod nazwą „Swojego nie znacie… czyli dobre praktyki rowerowe”, w którym udział wziął również przedstawiciel Biura GZM.

Relacja z XII Forum Nowej Gospodarki

W Parku Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach odbyła się dwunasta już edycja Forum Nowej Gospodarki będącego miejscem spotkań i wymiany doświadczeń liderów nauki, biznesu i administracji. Tym razem, 9 czerwca grono ekspertów dyskutowało o niskiej emisji i wyzwaniach jakie stawia przed nami walka z tym problemem, a także o gospodarce niskoemisyjnej jako szansie dla rozwoju województw śląskiego i małopolskiego. Górnośląski Związek Metropolitalny był patronem tego wydarzenia.

Mistrzostwa Europy do lat 21 w Tychach

W Tychach zagrają reprezentacje Niemiec, Czech, Włoch oraz Danii oraz półfinaliści Mistrzostw Europy do lat 21. Stadion jest gotowy na przyjęcie najlepszych drużyn w Europie, na miejscu od kilu dni pracują przedstawiciele UEFA i PZPN, w gotowości są też wszystkie służby, które będą czuwały nad bezpieczeństwem kibiców (270 policjantów i blisko 60 strażaków) oraz ponad 100 wolontariuszy.

Industriada 2017

W rytmie maszyny, w strugach deszczu i w obecności ponad 84 000 uczestników – tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki dowiodło, że INDUSTRIADA drobiła się publiczności, której nie przestraszy nawet kilkugodzinne załamanie pogody

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a