Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Film o nowej metropolii

Jeden dla wszystkich, wszyscy dla jednego - to recepta na sukces, którą chcą wspólnie realizować samorządy Górnego Śląska i Zagłębia. Dokładnie 41 gmin postanowiło stworzyć metropolię. Górnośląski Związek Metropolitalny wraz z portalem Onet przygotował film promocyjny o korzyściach z powstania nowej metropolii.

Obszar związku metropolitalnego

Mamy podpisaną ustawę metropolitalną oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego jest teraz prezydent miasta Katowice, do którego obowiązków należy przygotowanie organizacyjne i prawne związku, zwłaszcza opracowanie projektu statutu związku oraz pierwszego budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

100 tysięcy rowerów!

Tylko od początku tego sezonu wypożyczono rowery prawie 55 tysięcy razy! Z systemu korzysta już niemal 17 tysięcy osób, a od startu sezonu przybyło 7500 nowych użytkowników. Katowice uruchomiły system rowerów miejskich jako pierwsze w Aglomeracji Śląskiej. Dziś City by bike to największy i najpopularniejszy system rowerów miejskich na Śląsku.

Audycje w Radio Piekary

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metropolii, ale nie wiecie kogo zapytać. Radio Piekary i Górnośląski Związek Metropolitalny zapraszają do słuchania audycji "Metropolia korzyści", Przez cały lipiec i sierpień, w każdy czwartek o godz. 12.45 oraz 13.45 - trudne pytania słuchaczy i proste odpowiedzi ekspertów. Warto posłuchać!

Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu w GZM

W Górnośląskim Związku Metropolitalnym z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Środowiska odbyło się kolejne spotkanie poświęcone miejskim planom adaptacji do zmian klimatu (MPA). Plany dla 16 miast województwa śląskiego powstają w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. MPA uporządkują i zhierarchizują działania, które należy podjąć w celu jak najlepszego przystosowania miast do zmian klimatu oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Katowice w Dolinie Krzemowej

Delegacja Miasta Katowice, na czele z prezydentem Marcinem Krupą, wraz z przedstawicielami katowickich firm wzięła udział w kilku wydarzeniach organizowanych w Dolinie Krzemowej w ramach inauguracji biura reprezentacyjnego Miasta Katowice w Palo Alto w USA w dniach 26-29 czerwca br.

Rozporządzenie podpisane!

Premier Beata Szydło podpisała 29 czerwca rozporządzenie, powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim, które wg ustawy powinno zostać wydane do 30 czerwca br. W uroczystości wziął udział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Uczelnie dla "ogrodu metropolii"

Rektorzy publicznych uczelni wyższych regionu będą osobiście doradzać władzom „ogrodu metropolii”. 23 czerwca 2017 r. podpisano porozumienie powołujące Radę Naukową Parku Śląskiego.

Industriada 2017 podsumowana

84 tysiące osób, mimo kapryśnej aury, uczestniczyło 10 czerwca 2017 w święcie Szlaku Zabytków Techniki. Większość z nich wysoko ocenia Industriadę i zapowiada udział w kolejnej edycji.

Zgromadzenie GZM

23 czerwca odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a