Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Rozpoczyna się kolejny projekt finansowany ze środków unijnych

Górnośląski Związek Metropolitalny rozpoczyna realizację międzynarodowego projektu pn. „SERPENTE – Poprawa Efektywności Energetycznej Obiektów Użyteczności Publicznej” (ang. SERPENTE - Surpassing Energy Targets through Efficient Public Buildings). Przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie od 01.01.2012 r. do 31.12.2014 r. (36 m-cy) i współfinansowane w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IV C (tj. 1,5 mln euro z 1,9 mln euro - całkowitej wartości projektu).

Piekary Śląskie: Najlepsi pokażą murala

Jedni z najlepszych specjalistów od malowania murali w Polsce poprowadzą warsztaty w czasie piekarskiego Street Art Festivalu. Uczestnicy zajęć poznają techniki posługiwania się „puszkami”, a najlepsze prace będą mogli zobaczyć mieszkańcy na specjalnej wystawie. Warsztaty odbędą się 21. kwietnia o 15.00 (Bartosz Ślusarski i Wunder Fabrik) oraz 22. kwietnia o 10.00 (0700 team). Zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Tychy: Aktywni 60 +

Lekcje tańca, potańcówki, kino, ćwiczenia na matach oraz wiele atrakcji dla miłośników gier planszowych i szachów – to tylko kilka z propozycji, jakie przygotowano dla tyskich seniorów. W kwietniu ruszy w mieście program „Aktywni60 +” .

Międzynarodowy projekt SERPENTE rozpoczęty

Metropolia Silesia uczestniczy w kolejnym unijnym projekcie poświeconym poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem projekt rozpoczął się styczniu 2012 r., jednak w praktyce pierwsze spotkanie wszystkich 10. partnerów odbyło się w dniach 16-18 kwietnia br. w Brukseli.

Świętochłowice: Ekologiczna bomba przestanie tykać

W Świętochłowicach podpisana została umowa między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a miastem Świętochłowice, dzięki której dofinansowane zostaną prace związane z oczyszczeniem stawu Kalina wraz z terenem przyległym.

Gliwice: Pacjenci są juz bezpieczni

Miasto Gliwice przejęło od Ministerstwa Obrony Narodowej 106. Szpital Wojskowy mieszczący się przy ul. Zygmunta Starego 20. Dzięki temu ta ważna placówka medyczna nadal będzie służyć gliwiczanom.

We Francji o terenach zielonych i podmiejskich lasach

Wspólna dyskusja nad wybranymi przykładami rozwiązań z zakresu zarządzania i zagospodarowania podmiejskich lasów i terenów zieleni – to jeden z głównych tematów spotkania partnerów realizujących projekt Periurban Parks. Tym razem gospodarzami spotkania byli Francuzi z Lille i Seine-Saint-Denis.

Wkróce decyzja w sprawie zakładu utylizacji odpadów

Górnośląski Związek Metropolitalny nie rezygnuje z budowy zakładu utylizacji odpadów na terenie metropolii. „Musimy rozważyć, czy projekt ten będziemy realizować w oparciu o system koncesyjny, czy też w formule partnerstwa publiczno-prywatnego” – podkreśla przewodniczący GZM Dawid Kostempski . O wyborze jednego z wariantów przedstawiciele miast tworzących związek zdecydują podczas obrad zgromadzenia GZM, które odbędzie się 21 czerwca br.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a