Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Kobiety siłą metropolii

„Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Kobiety siłą metropolii" - z takim tematem zmierzyli się dziś w debacie oksfordzkiej uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich. W jury zasiadły m.in. Sława Umińska-Duraj - prezydent Piekar Śląskich (przewodnicząca jury) oraz Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich wzięli udział w debacie oksfordzkiej. Dyskutowali na temat Metropolii Silesia i roli kobiet w społeczeństwie, w szczególności tych działających na rzecz miast w regionie.

Podzieleni byli na dwie grupy: stronę propozycji, na którą złożyli się: Denis Dąbrowski, Arkadiusz Cach, Marlena Witkowska i Wiktoria Rabsztyn oraz stronę opozycji z następującym składem: Aleksandra Żydek, Błażej Hacaś, Marcin Karski i Bartosz Kater. Obradom przewodniczyła marszałek Dominika Wienchor.

„Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Kobiety siłą metropolii" - to temat dzisiejszego spotkania. Strona propozycji mocno broniła argumentów „za" powstaniem metropolii. Jej zdaniem młodzi nie będą chcieli już wtedy wyjeżdżać z kraju. Młodzież przypomniała, jak dominująca od lat jest rola kobiet na Śląsku i to, że kładą nacisk na wykształcenie zawodowe oraz pracują na ważnych stanowiskach w polityce. Z kolei opozycja była przeciwna tworzeniu metropolii. Stwierdziła, że nie jest to wcale odpowiedź na problemy gospodarcze i że warto pomyśleć o zainwestowaniu w edukację czy służbę zdrowia. Zdaniem uczniów będących w opozycji, kobiety nie stanowią jedynej siły metropolii - są nią również mężczyźni.

Po dyskusji zgromadzeni na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich uczniowie obydwu szkół, zadali szereg pytań, na które debatujący cierpliwie odpowiadali.

Wyniki debaty ogłosiło jury, w którym zasiedli: Sława Umińska-Duraj - prezydent Piekar Śląskich (przewodnicząca jury), Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Anna Ligocka-Żyła - ekspert debat oksfordzkich i Wojciech Skrzypek - dyrektor biura GZM oraz Łukasz Ściebiorowski, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, koordynator ds. współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Piekar Śląskie.

- Duże wrażenie zrobiła na nas kultura osobista. Swoje poglądy wyrażaliście w sposób wyważony. Radni mogliby z Was brać przykład na sesjach Rady Miasta. Zgodnym głosem palmę pierwszeństwa przyznajemy stronie propozycji, co nie oznacza, że strona opozycji wypadła gorzej. Po stronie propozycji było więcej spokoju, precyzyjniejsze argumenty. W obu grupach jest duży potencjał i jakość języka. Starliście się w równym boju - podsumowała debatę prezydent Piekar Sława Umińska-Duraj. 

 - Nic nas tak nie łączy jak komunikacja, która musi być bardzo dobrze zorganizowana. Utworzenie metropolii pozwoli nam zawalczyć o to, że kiedy będziemy mówić o Piekarach, Zabrzu czy innym mieście, to już nikt nie będzie wątpił, gdzie te miasta się znajdują. Ubolewam nad tym, że często młodzi ludzie wybierają Warszawę, Kraków lub Wrocław na miejsce swoich studiów. A przecież choćby medyczna uczelnia jest najlepsza właśnie na Śląsku. Musimy stworzyć infrastrukturę dla potencjału, który mamy i wierzę, że tak będzie - powiedziała o zaletach powstania Metropolii Silesia Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. 

Wszyscy uczniowie uczestniczący w debacie zostali nagrodzeni. Poczęstunek przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.

 

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a