Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Finał INDUSTRIADY w Gliwicach

Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się 10 czerwca w 47 przemysłowych obiektach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego. Program tej edycji powstał w rytmie maszyn, o czym będzie można przekonać się już w przeddzień święta – 9 czerwca, w trakcie tzw. rozruchu maszyn, który tym razem odbędzie się w ośmiu obiektach w sześciu miastach regionu.

„Industriada odbędzie się już po raz ósmy i tym razem właśnie w rytmie maszyn poznawać będziemy te przemysłowe historie, które spajają region. Święto Szlaku Zabytków Techniki otrzymało tzw. „turystycznego oskara”, podobnie jak wcześniej sam Szlak. Dzięki temu chcemy promować się w sąsiednich regionach, a jeśli pogoda dopisze pobić frekwencyjny rekord i przekroczyć sto tysięcy osób, które w tym święcie uczestniczą” – mówił w trakcie konferencji zapowiadającej inaugurację i finał Industriady marszałek Wojciech Saługa.

Oficjalna inauguracja odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i strefy relaksu ulokowanej wokół wieży usłyszymy m.in. premierowy koncert multimedialny – „INDUstrument. Historia rytmu”. Widowisko opowiada historię relacji człowieka, przyrody i maszyn. Współtworzyć je będą specjalnie skonstruowane instrumenty i sama wieża Szybu Prezydent.

Ciekawie będzie tego dnia nie tylko w Chorzowie. O 9.45 rozpocznie się rozruch maszyn w Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcowni, które zaprasza na konferencję pt. „Co możemy uratować? Projekty i realizacje związane z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego. Po spotkaniu zostaną uruchomione zabytkowe maszyny. W Szybie Wilson odbędzie się wernisaż dziesiątej edycji Art Naif Festival, skierowany do miłośników sztuki naiwnej, a na Nikiszowcu cieszące się dużym zainteresowaniem spacery z przewodnikami z wizytą na wieży kościoła św. Anny i koncertem zespołu Kraftwerk na dużym ekranie.

Tradycyjnie sporo dziać się będzie w siemianowickim Parku Tradycji, gdzie odbędzie się premiera widowiska „Pressure up” i performance „Pan Fitzner dogląda kotłów” z udziałem zespołu IRA i kolektywu teatralnego Lufcik na korbkę. Gratką dla miłośników industrialnych wypraw, ale też złotego trunku, będzie z kolei możliwość nocnego zwiedzania Browaru Zamkowego w Cieszynie.

Pełny program tegorocznej Industriady poznamy 18 maja. Póki co wiemy, że finał święta odbędzie się na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice i zakończy go spektakl „Podniebna podróż” Teatru Tol z Belgii. Świetne aktorstwo, ruch i muzyka wystarczą, aby opowiadać ciekawe historie. Słowo nie jest potrzebne. Taki właśnie jest spektakl Podniebna podróż Teatru Tol z Belgii, którego występ symbolicznie zakończy tegoroczną INDUSTRIADĘ. Przed spektaklem koncertują Velveteve, Yoachim i Max Bravura. Zobaczymy także pokaz multimedialny.

— NOWE GLIWICE to symbol przemysłowego dziedzictwa tego obszaru i jego odnowy. To dowód na to, że Gliwice patrzą w przyszłość, nie zapominając o swojej przeszłości — podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. – Przez kilkadziesiąt lat to miejsce tętniło życiem i było przemysłowym sercem miasta. Gdy kopalniany pejzaż znikł, po kilku latach dzięki naszym staraniom i udanej rewitalizacji obszaru zaczęły tu wyrastać siedziby innowacyjnych firm. Pracują w nich zdolni, kreatywni inżynierowie, a NOWE GLIWICE urastają do rangi polskiej doliny krzemowej. Cieszy więc ogromnie, że właśnie tutaj, w miejscu o wyjątkowym potencjale i industrialnym klimacie, odbędzie się finał tegorocznej INDUSTRIADY. Z niecierpliwością czekam na 10 czerwca. Myślę, że będzie to niezapomniane i efektowne wydarzenie. Gorąco zapraszam do Gliwic – dodaje Frankiewicz..

„Industriada to najbardziej oryginalne święto regionu, które łączy wszystkie subregiony, doceniane i rozpoznawalne w całym kraju. To najlepszy czas by wyjść z promocją imprezy na zewnątrz, co już się dzieje. Zaczynamy od Małopolski, gdzie będziemy zachęcać do udziału w naszym święcie podczas nocy muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego i w trakcie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Cieszę się, że rośnie zainteresowanie dziedzictwem industrialnym i wierzę, że w tym roku pęknie ta magiczna bariera stu tysięcy uczestników” – podkreślał członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Industriada, czyli Świeto Szlaku Zabytków Techniki to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. Zeszłoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i ściągnęła do poprzemysłowych obiektów 90 tys. osób, z których 93 proc. zadeklarowało udział w kolejnej edycji. W organizację festiwalu zaangażowało się 4 tys. osób z pięciuset różnych instytucji. Industriada została także wybrana najlepszym produktem turystycznym Polski i nagrodzona Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

— Jak maszyny tworzyły poszczególne obiekty, w których odbywa się INDUSTRIADA? Jak zmieniły cały region? Jak wpływały na życie naszych przodków? Jak wpływają na nas? Czy za kilka lat maszyny i sztuczna inteligencja zastąpią człowieka? Przestaną go potrzebować? Część odpowiedzi znajdziemy w trakcie INDUSTRIADY. Pełny program święta Szlaku Zabytków Techniki przedstawimy 18 maja – zapowiada Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a