Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

XII Forum Nowej Gospodarki

Po raz szósty na Śląsku, a dwunasty w ogóle, liderzy biznesu i administracji spotkają się 9 czerwca w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, by wspólnie wytyczać najlepsze kierunki rozwoju gospodarczego dla Śląska i Małopolski na najbliższe lata. Głównym przedmiotem debat będzie ograniczanie niskiej emisji oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie jak dzisiejszy problem zmienić w szansę dla gospodarki Śląska i Małopolski. GZM jest patronem tego wydarzenia.

Metropolitalne Swięto Rodziny

W tym roku już po raz dziesiąty obchodzimy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Koncert inaugurujący jubileuszowe obchody odbył się się w sobotę, 20 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

METROPOLIA – JESTEM NA TAK W 41 GMINACH!

W 41 miastach i gminach naszego regionu zakończył się proces konsultacji z mieszkańcami ustawy o związku metropolitalnym. Mieszkańcy wszystkich gmin wypowiedzieli się za metropolią. Celem konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują do związku metropolitalnego.

Nowy związek metropolitalny

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw dla powstania metropolii. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Wniosek zostanie złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Zanim jednak to nastąpi, we wszystkich gminach objętych wnioskiem zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Sosnowiec za metropolią

26 maja odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu. Radni podjęli jednogłośnie uchwałę o bezwarunkowym wejściu gminy do związku metropolitalnego w woj. śląskim.

Debata w Tychach

We wtorek 30 maja w tyskiej Mediatece odbędzie się debata oksfordzka pod tytułem "Metropolia Silesia szansą dla rozwoju Tychów" zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny przy współpracy Urzędu Miasta Tychy.

W rytmie maszyn. Industriada napędza Śląskie

Ponad pół tysiąca atrakcji w czterdziestu siedmiu obiektach i tylko kilkadziesiąt godzin, by zdążyć odwiedzić przynajmniej część z nich. Tegoroczna odsłona święta Szlaku Zabytków Techniki nie da nam wytchnąć choćby na moment i 10 czerwca połączy dwadzieścia siedem miast regionu.

Z rynku do rynku 2017

Z rynku do rynku to cykliczna impreza organizowana co roku już po raz siódmy. Klub Sportowy AZS AWF Katowice zaprasza 3 czerwca 2017 roku na rekreacyjny przejazd rowerowy na trasie Katowice-Kraków.

Tour de Pologne w miastach metropolii

74. Tour de Pologne UCI World Tour to kolarska liga mistrzów i jedyna okazja w roku, żeby na polskich drogach obserwować najlepszych zawodników w światowym peletonie. Wyścig, który przed nami, potrwa od 29 lipca do 4 sierpnia i skupi się na południu Polski, w tym w wielu miastach metropolii. W ciągu siedmiu dni kolarze przejadą dokładnie 1144 kilometry. Odwiedzą ponad 500 miejscowości.

Światowy Kongres Antydopingowy w Katowicach!

– W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się światowym centrum antydopingu. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla Polski, miasta Katowice i całego środowiska sportowego oraz kolejny ważny krok w walce o czysty sport! To właśnie w naszym kraju zapadną kluczowe decyzje wyznaczające globalny kierunek walki z dopingiem – powiedział minister Witold Bańka tuż po przyznaniu przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a