Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Ruszają konsultacje społeczne

Rada Miasta Katowice 10 kwietnia przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Katowic, dotyczących wejścia miasta Katowice w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim.

Nowy związek metropolitalny

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw dla powstania metropolii. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Wniosek zostanie złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Zanim jednak to nastąpi, we wszystkich gminach objętych wnioskiem zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Ustawa podpisana przez Prezydenta !

Dnia 4 kwietnia 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Uroczyste podpisanie miało miejsce w Katowicach w Urzędzie Wojewódzkim tuż po godz. 14.

X Metropolitalne Święto Rodziny

2 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca X Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina źródłem miłości”. Górnośląski Związek Metropolitalny jest patronem i współorganizatorem Święta od jego pierwszej edycji.

Rusza wypożyczalnia rowerów miejskich w Tychach

1 maja w Tychach ruszy pilotażowy system samoobsługowych wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddanych zostanie 40 rowerów, którymi będzie można poruszać się między czterema stacjami. Z Tyskiego Roweru będzie można korzystać do końca września.

Debata dla młodzieży w Siemianowicach

W środę 26 kwietnia w Siemianowickim Centrum Kultury przy ul. Niepodległości 45 odbędzie się debata oksfordzka pod tytułem „Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Siemianowice Śląskie dzielnica Katowic” zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny przy współpracy Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

Wsparcie dla konsultacji

Biskupi trzech diecezji: gliwickiej, sosnowieckiej oraz katowickiej, bp Jan Kopiec, bp Grzegorz Kaszak oraz Abp Wiktor Skworc skierowali do wiernych swoich diecezji wspólne słowo w związku z tworzeniem związku metropolitalnego.

Sejmik za metropolią!

Na dzisiejszej sesji Sejmiku województwa radni głosowali za wyrażeniem opinii w sprawie utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim. Uchwała przeszła przy jednym głosie wstrzymującym się.

Wyniki konsultacji

W miastach i gminach chcących utworzyć związek metropolitalny konieczne są konsultacje. Poniżej w tabeli sukcesywnie pojawiać się będą, w miarę napływania, ich wyniki.

Standardy rowerowe dzięki GZM

Samorządy będą mogły stosować podobne zasady w rozwoju infrastruktury rowerowej. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyjął "Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”, opracowane przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a