Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Audycje w Radio Piekary

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metropolii, ale nie wiecie kogo zapytać. Radio Piekary i Górnośląski Związek Metropolitalny zapraszają do słuchania audycji "Metropolia korzyści", Przez cały lipiec i sierpień, w każdy czwartek o godz. 12.45 oraz 13.45 - trudne pytania słuchaczy i proste odpowiedzi ekspertów. Warto posłuchać!

Rozporządzenie podpisane!

Premier Beata Szydło podpisała 29 czerwca rozporządzenie, powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim, które wg ustawy powinno zostać wydane do 30 czerwca br. W uroczystości wziął udział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Metropolia korzyści

Metropolia nie powstaje z dnia na dzień, ani nawet z roku na rok. Budowanie silnego ośrodka metropolitalnego jest długotrwałym procesem, obejmującym wszystkie obszary życia społecznego, wymagającym stworzenia mechanizmów administracyjnych, formalnych i prawnych, pozwalających na konstruowanie długofalowych strategii i planów, te zaś powinny powstawać w oparciu o jak najlepsze rozpoznanie potrzeb mieszkańców. Wszak wszystkie metropolie na świecie, mimo wielu dzielących je różnic, mają jeden wspólny cel – poprawę życia swoich mieszkańców.

Nowy związek metropolitalny

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw dla powstania metropolii. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Wniosek zostanie złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Zanim jednak to nastąpi, we wszystkich gminach objętych wnioskiem zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Ranking gmin

Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Są w nim także miasta naszej metropolii.

Film o nowej metropolii

Jeden dla wszystkich, wszyscy dla jednego - to recepta na sukces, którą chcą wspólnie realizować samorządy Górnego Śląska i Zagłębia. Dokładnie 41 gmin postanowiło stworzyć metropolię. Górnośląski Związek Metropolitalny wraz z portalem Onet przygotował film promocyjny o korzyściach z powstania nowej metropolii.

Obszar związku metropolitalnego

Mamy podpisaną ustawę metropolitalną oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego jest teraz prezydent miasta Katowice, do którego obowiązków należy przygotowanie organizacyjne i prawne związku, zwłaszcza opracowanie projektu statutu związku oraz pierwszego budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

100 tysięcy rowerów!

Tylko od początku tego sezonu wypożyczono rowery prawie 55 tysięcy razy! Z systemu korzysta już niemal 17 tysięcy osób, a od startu sezonu przybyło 7500 nowych użytkowników. Katowice uruchomiły system rowerów miejskich jako pierwsze w Aglomeracji Śląskiej. Dziś City by bike to największy i najpopularniejszy system rowerów miejskich na Śląsku.

Unijne agencje w metropolii?

Briefing prasowy z udziałem Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice, oraz Jerzego Polaczka, posła na Sejm RP - zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, b. Ministra Transportu był poświęcony przygotowaniu przez Katowice aplikacji o przeniesienie do stolicy woj. śląskiego siedziby jednej z dwóch unijnych agencji – tj. Europejskiej Agencji Leków i Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego – które po Brexicie zostaną przeniesione z Londynu do jednego z miast Unii Europejskiej.

Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu w GZM

W Górnośląskim Związku Metropolitalnym z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Środowiska odbyło się kolejne spotkanie poświęcone miejskim planom adaptacji do zmian klimatu (MPA). Plany dla 16 miast województwa śląskiego powstają w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. MPA uporządkują i zhierarchizują działania, które należy podjąć w celu jak najlepszego przystosowania miast do zmian klimatu oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a