Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Konsultacje ustawy metropolitalnej

Konsultacje społeczne to forma dialogu, którą urząd gminy prowadzi z mieszkańcami, po to, by zasięgnąć ich opinii na temat różnych istotnych kwestii. Zasadniczym celem konsultacji jest informacja, co mieszkańcy sądzą na temat spraw istotnych dla społeczności.

W związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład związku, jest zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców  na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują do związku metropolitalnego.

Każdy mieszkaniec będzie mógł odpowiedzieć na następujące pytanie:
„Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta/gminy …………………. w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”   

Konsultacje społeczne to głos doradczy mieszkańców gminy, na podstawie którego rada gminy podejmuje ostateczną decyzję.

Rada Miasta Katowice 10 kwietnia przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Katowic, dotyczących wejścia miasta Katowice w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim, rozpoczynając tym samym proces konsultacji.

Jednocześnie Rada Miasta Katowice, zgodnie z zapisami ustawy o związku metropolitalnym zwróciła się do rad gmin o podjęcie uchwały dot. przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami gmin. 

Rada Miasta zwróciła się do 40 rad w gminach: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Kobiór Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

Konsultacje wsparli też biskupi z trzech diecezji: katowickiej, gliwickiej oraz sosnowieckiej. Przeczytaj treść komunikatu.

Sprawdź, kiedy konsultacje w Twojej gminie.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a